Tegnap érkezett haza Dani a tátrai túrából, így Péter unszolására megleptem egy pitével. Mivel éppen érik az almafa, nem volt kérdés, hogy almás lesz az a pite!
Piteforma: nagy ikeás kerámia forma, kb 32cm átmérőjű
Hozzávalók a tésztához:
- 2 csésze zabpehely
- 3/4 csésze csicseriborsóliszt (vagy hajdinaliszt)
- 3/4-1 csésze mazsola (vagy ízlés szerint puha datolya is lehet, olyan 12 szem)
- 2 nagy kanál mogyoróvaj
- 2 alma (vagy banán)
- fahéj
- kevés víz vagy növényi tej
Hozzávalók a töltelékhez:
- egy nagy tál alma (hogy ez mennyi? nem tudom. képzeld el, hogy a piteformád megtelik almával és annyi)
- mazsola
- dió
- fahéj
- 1/2 csésze útifűmaghéj
Natúrabb ízvilágú sütemény lesz, mi ettünk hozzá mindenmentes házi sárgabaracklekvárt is, de vegán vaníliafagyival is el tudom képzelni 🙂
Elkészítés:
Előmelegítem a sütőt. Mivel az ősrégi gáztűzhelyemen nincsenek fokozatok, ezért fokot nem tudok mondani, tippem szerint olyan 180-200 ° körül lehet.
A nagy aprítóba beleöntöm a zabpelyhet és ledarálom lisztté. Ehhez megy a mazsola, mogyivaj, alma, fahéj és annyi víz, amennyivel a gép éppen tud dolgozni. Ha nagyjából homogén a massza, akkor (ha nagy az aprító, akkor mehet hozzá a csicseriliszt) kikanalazom a munkafelületre és hozzádolgozom a csicserilisztet. egy jól nyújtható, nem ragacsos tésztát kell kapnunk. A tésztát sütőpapíron kinyújtom a piteforma átmérője+magassága méretűre, és a sütőpapír alá nyúlva beleborítom a formába. Elrendezgetem a tésztát, a peremen túllógó részt késsel levágom és betolom a sütőbe 5-10 percre. Akkor veszem ki, amikor a tészta már egy kicsit megszilárdult, de nem barnul még a széle.
Az aprító reszelő fején áttolom a kicsumázott almákat. Ha nincs ilyen géped, akkor a reszelés fáradtságos munkája vár rád. A reszelt almához hozzáadok ízlés szerinti mennyiségben mazsolát, diót és fahéjat majd az útifűmaghéjat és jól összekeverem.
Beleborítom a formába a tölteléket is, elegyengetem, majd a levágott szélekből díszítést csinálok a pite tetejére, itt lehetőség adódik kreatívkodni 🙂 Visszarakom a sütőbe és amikor már láthatóan megsült a díszítés is, akkor kiveszem (talán 20 perc? Nem emlékszem, 10 percenként nézzetek rá, az a tuti!)